«Прийшов Спас – яблучко припас»

19.08.2013 admin ЕкоосвітаНовини

19 серпня відзначаємо Другого Спаса — це свято Преображення Спаса нашого — Ісуса Христа, що Він же — яблучний Спас, найважливіший із трьох. За церковними переказами, колись дуже давно в цей день узяв Ісус Христос Петра, Якова та Івана й повів їх на високу гору. Там він прямо на очах у здивованих людей змінився: обличчя його засяяло, одяг став білий, аж ясний. До того ж явилися їм Мойсей та Ілля й вели розмови з Ісусом Христом. А з хмари почувся голос: «Це Син мій улюблений, у котрому моє благословення. Його слухайтеся». Ось яке Преображення Сина Божого мається на увазі.

spas

Саме від цього дня можна їсти яблука. Колись давно ніхто не дозволяв собі до яблучного Спаса навіть скуштувати яблучка.

У церкві в цей день святять фрукти (груші, яблука), мед і жито-пшеницю. Зважаючи на велич свята, піст дещо слабший: дозволяється їсти рибу, уживати олію та випити трошки вина.

Здебільшого родина урочисто сідає за стіл після повернення із церкви. Яблука під час цього святкового обіду найкраще смакують зі свяченим медом.

На Яблучний Спас годилося пригощати жебраків і хворих. Причому, незалежно від того наскільки багатим або бідним був урожай, навіть якщо сім’я сама бідкалася, люди не відмовляли жебракам і пригощали їх тим, що зібрали до свята зі своєї землі.

Цього дня поминають померлих родичів. Це третій день протягом року, коли забуті покійники можуть вийти на землю.

Існує така легенда: на Спаса ходить Бог раєм та роздає дітям яблука, але не всім, а тільки тим, чиї матері дотримувалися звичаю й до яблучного Спаса не куштували яблук. Якщо мати порушила правило, її дитина гостинця не отримає. Свідома відмова матері від ласування яблуками до цього дня певною мірою схожа на піст на згадку про втрачену дитину, яка померла ще малою.

«Прийшов Спас - яблучко припас»

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест