НПП «ПІВНІЧНЕ ПОДІЛЛЯ»: 5 РОКІВ УСПІШНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

09.02.2017 admin Історія паркуНовини

1Цього року Національний природний парк «Північне Поділля» відзначає 5 років від початку діяльності. Для нас, працівників парку, це досить значна подія, адже протягом цих років ми намагалися плідно працювати для досягнення спільної мети, розвиватися та вдосконалюватися.

НПП «Північне Поділля» створений з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів Північного Поділля, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення. Парк розташований на території Бродівського, Буського та Золочівського районів Львівської області, належить  до об’єктів природно-заповідного фонду України та підпорядковується Міністерству екології та природних ресурсів України.

Заповідну справу на території парку «Північне Поділля» започатковано ще у XIX столітті. У 1886 році граф Володимир Дідушицький на своїх землях створив перший у Європі законодавчо закріплений природний заповідник «Пам’ятка Пеняцька» для збереження «на всі часи» унікальних, корінних і рідкісних угруповань рослин і тварин, а також для гніздівель орлана-білохвоста. У 1931 р. був створений  степовий резерват «Макітра» на площі 4 га поблизу с. Суховоля Бродівського р-ну Львівської обл. У 1941 р. до заповідних об’єктів місцевого значення у Львівській області було віднесено г. Біла Гора (гора Маркіяна Шашкевича) біля с. Підлисся Золочівського р-ну. До кінця 1998 р. було створено 18 об’єктів природно-заповідного фонду, які складали основу наукового обгрунтування створення Національного природного парку «Північне Поділля».

Сьогодні загальна площа парку становить 15587,92 гектара земель у тому числі 5434,4 гектара земель, що надаються у постійне користування парку, та 10153,52 гектара земель, що включаються до його складу без вилучення  у землекористувачів.

 Окрасою території парку є фізико-географічні райони гір Гологори та Вороняки – низькогірні пасма, яким характерні долинно-балкові форми рельєфу. Переважна частина території «Північного Поділля» знаходиться в межах абсолютних висот 250-460 м н.р.м. Найвищі гори на території парку: г. Вапнярка (460,8 м) і г. Високий Камінь (440,4 м). Парк розташований у найбільш горбистій і лісистій частині цього горбогірного пасма.

У загальноекологічному аспекті територія північного Поділля загалом, будучи пов’язана з Головним європейським вододілом, має виняткове міжнародне значення як територія, на якій формуються витоки таких потужних водних артерій міжнародного значення як річка Західний Буг, притоки Дністра – р. Золота Липа, р. Серет, р. Горинь та притоки Дніпра – р. Стир. Збереження екологічної рівноваги такого регіону має винятково важливе значення для забезпечення не лише охорони біорізноманіття флори й фауни, але й загальної екологічної стабільності в західних регіонах України й на суміжних територіях, у тому числі й на територіях суміжних держав

І хоча НПП «Північне Поділля» було засновано у 2010 році, однак тільки в 2012 році, коли керівником установи було призначено Юрія Сиротюка, розпочалася активна діяльність з формування адміністрації парку. Можна сказати, що робота установи починалася, образно кажучи, з нуля. Перед керівником виникало ряд проблем щодо організації повноцінної роботи установи: відсутність приміщення, матеріально-технічного забезпечення, досвідчених спеціалістів тощо.

На сьогодні установою отримано земельну ділянку в с. Підгірці Бродівського району Львівської області для будівництва адмінприміщення та розроблено проектно-кошторисну документацію на його будівництво з допоміжними господарськими будівлями, де передбачено будівництво сучасного візит-центру, створення науково-дослідної лабораторії, рекреаційного осередку. Також, розпочато роботи щодо розроблення «Проекту організації території, охорони, відтворення та рекреаційного використання природних комплексів та об’єктів» та  розроблення «Проекту землеустрою з організації  та встановлення меж (на місцевості) земельних ділянок, що входять до складу НПП «Північне Поділля» без вилучення, та закріплення їх межовими знаками».

За недовгий час існування установи директору вдалося сформувати дружний колектив зі своїми традиціями та звичаями. Зараз в установі працює 42 співробітники, які люблять свою роботу і вкладають свою душу в розвиток парку, разом переживають труднощі і радіють кожній спільній перемозі.

На сьогоднішній день у складі установи функціонують відділ державної охорони природно-заповідного фонду, відділ науки, відділ еколого-освітньої роботи, відділ рекреації та туризму, господарський відділ, Золочівське та Підкамінське науково-дослідні природоохоронні відділення. Робота відділів тісно переплітається між собою, що дає спільний результат діяльності цілої установи.

За час своєї діяльності працівниками відділу державної охорони природно-заповідного фонду проведено більше 300 оперативно-профілактичних рейдів територіями та об’єктами парку, виявлено 13 порушень природоохоронного законодавства, зокрема самовільні рубки, порушення правил полювання, чим завдано збитків навколишньому природному середовищу на суму 221,509 тис. грн. За всіма виявленими випадками правопорушень, надіслані відповідні акти в правоохоронні органи та порушені кримінальні провадження.

З метою інформування населення та природокористувачів про межі заповідних об’єктів, категорію їх заповідання та основні відомості про режим і правила поведінки на природоохоронних територіях, працівниками відділу держохорони НПП «Північне Поділля» виготовлено та встановлено 7 інформаційних щитів, 35 інформаційно-охоронних знаків, 10 протипожежних та 11 природоохоронних аншлагів, 8 обмежувальних споруд – шлагбаумів.

Для роз’яснення місцевому населенню та відвідувачам парку основної  мети і цілей створення природоохоронної установи, основних вимог природоохоронного законодавства, періодично в місцевих засобах масової інформації публікуються статті відповідної тематики, виготовлено і розповсюджено більше 3 тис. буклетів та 5 тис. листівок про збереження природи рідного краю.

Під посилену охорону інспекторами відділу держохорони взято місця зростання рослин, занесених в Червону книгу України та регіонально-рідкісних рослин, а також виготовлено та розміщено на територіях установи майже 100 штучних гнізд – сов’ятників, шпаківень, синичників, підставок-сідал для зимуючих хижих птахів. Щорічно проводиться заготівля кормів, зокрема кормових віників, для підгодівлі диких звірів в осінньо-зимовий період, встановлено ряд біотехнічних споруд – годівниць та солонців.

Наукові дослідження на території парку проводяться відділом науки з метою вивчення природних процесів, забезпечення постійного спостереження за змінами екосистем, екологічного прогнозування, розроблення наукових основ охорони, відтворення й використання природних ресурсів та особливо цінних об’єктів.

В рамках інвентаризація об’єктів флори, фауни, співробітниками відділу підтверджено перебування на територіях нацпарку 22 видів фауни, що занесені до Червоної книги  України. З них 4 види метеликів – бражник мертва голова, ведмедиця велика, махаон, подалірій, 5 видів птахів – голуб синяк, дятел білоспинний, жовна зелена, лелека чорний, підорлик малий, 13 видів ссавців – горностай, видра річкова, вечірниця руда, вухань звичайний, кажан пізній, лилик двоколірний, нетопир лісовий, нічниця війчаста, нічниця водяна, нічниця вусата, нічниця довговуха, нічниця північна (нічниця Брандта), ховрах крапчастий.

Підтверджено зростання 47 видів рослин занесених до Червоної книги. Серед підтверджених видів трапляються і надзвичайно рідкісні для території України як, наприклад, скрученик приємний (на території парку це єдине в Україні місце його зростання та одне із двох у Європі), ложечниця піренейська (в Україні присутня лише на території нашого парку); сеслерія голуба та ситник тупо пелюстковий (зустрічаються лише у двох місцях в Україні). Співробітником відділу науки Володимиром Баточенком вперше виявлено у Бродівському районі друге в Україні зростання сеслерії голубої Також, вперше на теренах Львівської області, теж у Бродівському районі, виявлено локалітет цибулі подільської, який вважається найзахіднішим місцем зростання у Європі.

Окрім червонокнижних рослин, співробітниками парку виявлено місце зростання 33 регіонально-рідкісних видів та укладено переліки видів судинних рослин, зростання яких були відомі на терені Бродівського району, і 76 видів занесених до Червоної книги України, у тому числі 28 видів орхідей.

Працівники відділу науки активно співпрацюють із вченими провідних наукових установ регіону та країни. Угоди про співпрацю підписано з Інститутом екології Карпат та Державним природознавчим музеєм НАН України, Львівськими Національним університетом імені Івана Франка та Національним лісотехнічним університетом та з 13 установами природно-заповідного фонду України.

Для науково-дослідних робіт на територіях нацпарку залучалися та проводили спільні дослідження науковці із Люблінського університету (Республіка Польща), Університету імені Палацкого в Оломоуці та Інституту дослідної ботаніки (Чеська Республіка), Національного ботанічного саду (Київ) та Кременецького ботанічного саду, Національного лісотехнічного університету, Національного університету імені Івана Франка  та Державного природознавчого  музею (Львів),  Інституту екології Карпат НАН України, Рівненського державного гуманітарного університету.

За результатами проведених досліджень працівниками опубліковано 46 наукових праць, у тому числі 8 публікацій у ВАК-виданнях та 1 – у країнах Європейського союзу. До речі, наукові співробітники Тарас Башта та Володимир Баточенко є співавторами Червоної книги України.

Результати усіх проведених досліджень працівники відділу науки щорічно опубліковують у Літописах природи. За п’ятирічний період діяльності установи вже опубліковано 4 томи Літопису природи Національного природного парку «Північне Поділля», загальним обсягом 848 сторінок та готується до друку черговий 5 том.

Пріоритетними завданнями відділу науки є розробка комплексних проектів збереження, охорони та відтворення раритетних видів рослин, тварин та природних комплексів у рамках «Проекту організації території НПП «Північне Поділля» спільно з колегами з Інституту екології Карпат НАН України. Також, одними із таких завдань науковців установи є обґрунтування щодо розширення території парку для його повноцінного функціонування та створення нових об’єктів ПЗФ на територіях Бродівського, Золочівського та Буського районів.

Щодо міжнародної діяльності, то вже налагоджено активну співпрацю з Міністерством екології Федеративної Республіки Німеччина, наведено партнерські стосунки з фондом Міхаеля Зуко (Michael Zucker foundation) у плані проведення природоохоронних та наукових дослідів та отримання міжнародних грандів.

За останні два роки на базі НПП «Північне Поділля» відбулися дві міжнародні наукові конференції, участь у яких взяли вчені з провідних наукових установ України – Інститути екології Карпат та Зоології НАН України, Національних університетів Києва, Львова, Харкова, Луцька, Рівного, університету Природничого в Любліні та Краківського педагогічного університету (Республіка Польща), Білоруського державного університету (Республіка Білорусь), а також працівники Національних природних парків, ботанічних садів та інших природоохоронних установ країни, місцеві краєзнавці та представники громадськості.

За результатами наукових форумів опубліковано збірники наукових та науково-публіцистичних статей учасників конференцій. Окрім конференцій, в НПП «Північне Поділля» було проведено низку круглих столів, науково-технічних нарад (НТР), робочих нарад з питань екології, рекреації, туризму тощо.

Еколого-освітня робота у Національному природному парку «Північне Поділля» спрямована на формування системи наукових знань, поглядів і переконань, які закладають основи відповідного та дієвого ставлення людини до навколишнього природного середовища. Парком здійснюється різнопланова діяльність у напрямку просвіти населення. Особлива увага звертається на роботу з молоддю.

Від часу створення Національного природного парку  «Північне Поділля» відділом еколого-освітньої роботи було організовано та проведено 737 еколого-освітніх заходів, а саме: еколого-пізнавальні лекції, семінари, тренінги та круглі столи на базі ВНЗ та ліцеїв, тематичні та інтегровані заняття, еко-вікторини на базі ЗОШ та ДНЗ; майстер-класи та еколого-мистецькі заходи; еко-квести; презентації; уроки під відкритим небом; краєзнавчі екскурсії; конкурси малюнка; флешмоби; здійснювалася еколого-освітня робота у пришкільних таборах; взято участь у природоохоронних акціях; взято участь у семінарах метод об’єднань відділу освіти Бродівської РДА та Золочівської РДА; налагоджено співпрацю з Бродівським центром дитячої та юнацької творчості, станції юних техніків, з Бюром УГКЦ з питань екології, районними центрами реабілітації дітей інвалідів Бродівсього та Золочівського районів, Підкамінським навчально-реабілітаційним центром із поглибленою професійною підготовкою; Бродівським районним центром соціальних служб для сім’ї  дітей та молоді, Бродівським педагогічним коледжем ім. М. Шашкевича та Золочівським економічним ліцеєм. Було прийнято участь у засіданнях  та нарадах вчителів біології, екології районних відділів освіти Бродівської та Золочівської райдержадміністрації та надано матеріали щодо проведення уроків на екологічну тематику. На постійній основі проводиться еколого-освітня робота з громадами сіл, що прилягають до території НПП «Північне Поділля».

 

Важливим напрямком діяльності НПП «Північне Поділля» є і рекреаційно-туристична діяльність. Територія національного природного парку «Північне Поділля» знаходиться в межах надзвичайно цікавої області України – Галичини, яка багата на історичні, культурні, археологічні, архітектурні та природні пам’ятки. Туристи можуть поєднувати відвідування замків, монастирів, церков, музеїв з природними окрасами території парку і місцями відпочинку.

Рекреаційно-туристична діяльність спрямована на забезпечення місцевих мешканців та гостей краю загальнооздоровчим, культурно-пізнавальним відпочинком методами активного туризму – пішого, лижного, велосипедного, що сприяє формуванню у рекреантів екологічної культури, бережливого та гуманного ставлення до національного природного надбання.

Від початку діяльності адміністрації установи працівники відділу рекреації та туризму активно взялися за створення і функціонування рекреаційної інфраструктури, прокладання туристичних та екскурсійних маршрутів, еколого-освітніх стежок. Для цього було пройдено сотні кілометрів по заповідних територіях парку з метою обліку природних, геологічних, археологічних, історико-культурних об’єктів, зокрема й сакральних пам’яток, що в результаті стали продуцентом для рекреаційно-туристичної діяльності.

Також було напрацьовано з десяток проектів туристичних маршрутів, із яких на сьогодні найбільшою популярністю користуються екологічно-пізнавальні туристичні маршрути «Триніг» на Бродівщині, та «Маркіянові місця» і «Святогірський» на Золочівщині.

Уже через два роки діяльності НПП «Північне Поділля», у березні 2014 року, під проводом гідів установи на території парку вийшли перші туристи, які здійснили пілотну мандрівку. А весною 2015 року у підніжжі вершини «Свята Гора», що на Золочівщині, під орудою працівників відділу рекреації та туризму відбулася спортивно-туристична гра «Патріот-2014» серед команд юнаків старших класів Бродівської гімназії ім. Івана Труша. Для пластунів станиці «Броди» національної скаутської організації України працівники парку організували та провели на вже відомій ділянці установи «Триніг» військово-патріотичний туристичний злет «Майбутні захисники Вітчизни». Від тих пір цей захід серед шкільної молоді працівники відділу рекреації та туризму організовують та проводиться щорічно.

Стало доброю традицією проводити для дітвори Бродівщини, Бущини та Золочівщини літні одно-двох-трьохденні табори на живописних лісових галявинах НПП «Північне Поділля», як наприклад, «Гарт юних», «Канікули з Богом», «Християнське виховання через фізкультуру і спорт». В їх організації та проведенні яких, спільно з учителями місцевих шкіл та священиками УГКЦ, завжди беруть участь і працівники парку. Відрадно, що основними туристами на туристичних маршрутах по мальовничих територіях парку є шкільна молодь та студентство. До речі, від юних не набагато відстали і дорослі. Педагоги Бродівського району минулоріч провели багато виїзних методичних форумів фахових об’єднань вчителів на ділянках пам’яток природи «Триніг», «Маркіянова гора», «Свята Гора». Окрім того, на наших туристичних маршрутах вже побували туристи із Сокаля, Львова, Тернополя, туристи-професіонали Київського туристичного клубу «Гряда», учасники Одеської фотошколи «Мандрівні фотографи».

 За два останні роки працівники відділу рекреації вивели на туристичні маршрути парку більше тисячі туристів різних вікових категорій.

Для проведення туристичної та рекреаційної діяльності ведеться тісна співпраця з громадськими організаціями, приватними та державними структурами. Налагоджену плідну співпрацю з ГО «Стежками Героїв села Вороняки», меморіально-пошуковим підприємством «Доля», що при Львівській облраді, з приватними підприємцями у сфері Зеленого туризму, з майстрами-гончарами з виготовлення чорнодимленої кераміки, з військовою частиною А0508 у місті Броди, з Бродівським та Золочівським відділами освіти РДА, з навчальними закладами та дошкільними навчальними закладами в межах діяльності Парку. Створено сайт установи.

Сьогодні працівники відділу рекреації та туризму завзято працюють над проектами інших цікавих і, навіть, унікальних туристичних маршрутів та еко-стежок по мальовничих просторах Національного природного парку «Північне Поділля». Багато спільних проектів в плані піших, вело та лижних туристичних маршрутів найближчим часом буде реалізовано із ГО «Стежками Героїв села Вороняки» на Золочівщині, та з ГО «Форпост» на Бущині. Пріоритети діяльності останньої направлені на провадження реабілітаційних мандрівок для демобілізованих воїнів АТО, серед яких немало тих, хто під час війни з російським окупантом на сході України зазнали поранень та психологічних травм через пережиті жахіття. І в цьому їм допомагаємо. Нещодавно працівники відділу рекреації та туризму вже провели пілотну мандрівку для захисників Вітчизни по Головному європейському вододілі від села Волуйки – і до Маркіянової Гори.

5 років діяльності НПП «Північне Поділля» – це невеликий ювілей і тільки початок, проте для нас – це період, за який можна підвести певні підсумки, побачити результати своєї роботи, поділитися досягненнями, якими ми гордимося.

Звичайно, що є і свої труднощі, ми загалом маємо такі ж самі проблеми, що й інші установи ПЗФ в Україні: не передані землі, що надаються установі в постійне користування. Також для організації повноцінної роботи не має повноцінного матеріально-технічного забезпечення. Проте нас це не лякає, а спонукає не розчаровуватися і рухатися вперед, досягати результатів. У нас багато планів щодо розвитку установи, здійснення спільних проектів з місцевими громадами та установами. Проте ми віримо, що лише клопітка праця, невдовзі дасть результати у нашій благородній роботі на благо розквіту та збереження природи рідного краю для майбутніх поколінь.

1a2345689101112131415

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест