На Бродівщині відбулися колоритні Андріївські вечорниці

13.12.2017 admin ЕкоосвітаНовини

У вечір на Андрія в селі Ясенів Бродівського району, за організації та під орудою працівників Національного природного парку «Північне Поділля» відбулися колоритні Андріївські вечорниці. Для цього шкільна молодь – хлопці та дівчата старших класів, одягнені у традиційні національні вишиванки, зібралися у школі, щоби за українським звичаєм зустріти Андріївську ніч.

Розпочалося дійство піснеспівами, після яких дівчата, які зібралися в імпровізованій  хатині, почали гадати на свою дівочу долю та судженого. І щоб дізнатися, котра з них першою буде заручена, ставили яблуневі та вишневі гілочки у глечик з водою. Відтак, чия гілочка першою зазеленіє до Різдва Христового, та і першою вийде заміж. Потім переставляли черевичок до порогу і чий перший вийшов на поріг, тій найближчим часом чекати сватів у хату. Також дівчата гадали на речах, які клали під тарілку. Якщо дівчині випадала хустинка – значить доля буде щасливою, склянка – чоловік пиячина, квітка – то ще довго дівувати, ключ – бути гарною господинею, лялька – зрада від коханого, перстень – до скорого весілля. А ще були гадання на зачитуванні окремих текстів із художньої книги та спалюванні нитки.

В якусь мить до дівчат, які гадали, попросилися парубки. Дівчата їх пригощали варениками із сюрпризами. Адже окрім традиційної начинки із сиру та картоплі, в окремих варениках було інше начиння – перець, часник, леденці тощо. Саме поїдання вареників парубками, їх вираз обличчя, викликав у глядачів залу бурхливий сміх та веселощі. Потім дівчата та хлопці розважалися різними іграми. Парубки, розділившись на два гурти, змагалися у пересуванні в мішках та наповнені мішків надувними кульками. Переможці отримали в’язанку бубликів. А ще хлопці змагалися між собою у заплітанні дівочої коси.

Веселим та емоційним було дійство «Опанас, лови нас». Для цього дівчата, взявшись за руки, ходили по колу, а парубок, із зав’язаними очима, вибирав собі суджену напомацки.

Закінчились Андріївські вечорниці головним традиційним дійством свята – кусанням калити. До хатини внесли калиту, прив’язану червоною стрічкою до палиці, і хлопці по-черзі, стрибаючи, намагалися відкусити шматок від неї, що викликало безмежні радісні емоції у глядачів.

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест