ПАМ’ЯТКА ПЕНЯЦЬКА

18.06.2020 admin НовиниОхорона

Цього тижня працівники Підкаміньського НДПОВ провели благоустрій території цікавого об’єкту НПП – “Пам’ятки Пеняцької”. Ця ділянка Парку особлива тим, що тут у 1886 р. галицьким меценатом, краєзнавцем, непересічним організатором музейної та природоохоронної справи графом Володимиром Дідушицьким тут був створений перший в Європі природний резерват для “збереження на всі часи” унікальних букових лісів і місць гніздування рідкісного виду птахів — орлана-білохвоста.
Перший період історії «Пам’ятки Пеняцької» завершився у 1914 році, коли під час військових дій Першої Світової війни природний буковий деревостан був сильно порубаний. Другий період інтересу до цього об’єкту припадає на кінець 1930-х років, коли відомий на той час польський ботанік Юліуш Мондальський, пропонує відновити охоронний статус, закликаючи пана Голуховського, як активного діяча охорони природи та власника тодішньої «Пам’ятки Пеняцької», сприяти цьому. У міжвоєнний період, крім Ю. Мондальського, дослідженням природоохоронних аспектів цієї території займалися В. Шафер, С. Соколовський, Т. Орачевський та інші.
Упродовж 1945—1950 років корінний деревостан був повністю вирубаний. Разом з прадавнім лісом були зруйновані й унікальні водно-болотяні екосистеми регіону як природного, так і антропогенного походження. На цих озерах і ставах в часи заснування «Пам’ятки…» існували унікальні орнітокомплекси, де зокрема гніздився орлан-білохвіст, зникаючий в Україні та Європі вид. Підтвердженням цього є колекції опудал та кладок птахів Державного природознавчого музею НАН України у Львові, які були зібрані в околицях села Пеняки наприкінці ХІХ століття.
Природоохоронні заходи були відновлені лише у 1997 році. На місці, де раніше росли 200-літні буки й липи, було виділено 35 га пристигаючого 60-70-літнього буково-липового лісу (Львівська область, Золочівський ДЛГ, Пеняцьке лісництво, квартал № 60, виділ 1) і створений заказник місцевого значення «Пам’ятка Пеняцька» (рішення Львівської обласної ради народних депутатів № 126 від 11.02.1997 року).
Указом Президента України від 01.12.2008 року № 1129/2008 «Про розширення мережі територій національних природних парків та інших природно-заповідних об’єктів» було підтримано створення у Львівській області національного природного парку «Пам’ятка Пеняцька», який в подальшому отримав назву «Північне Поділля».
Нині наш НПП охоплює територію фізико-географічних районів Гологір і Вороняків, що разом із Розточчям та Кременецькими горами (Тернопільщина) формують північно-західний край Подільської височини. Через горбогір’я національного природного парку «Північне Поділля» проходить Головний Європейський вододіл: тут бере джерельну енергію та набирає сили ріка Західний Буг (с. Верхобуж), несучи свої води в Балтійське море і витікають ріки, які живлять Чорне море — Стир, Серет, Іква. Тут сформувалися унікальні осередки рослинних угруповань, а також букові лісостани, що ростуть на північно-східній межі ареалу й становлять особливу цінність у загальноєвропейському масштабі.
Територія НПП належить до найцінніших у природничому та культурно-історичному аспектах територій України. На ній поширено понад 200 видів рослин різного статусу охорони (Червона книга України, Європейський червоний список тварин і рослин, Бернська Конвенція про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі, регіонально рідкісні види).
Національний природний парк «Північне Поділля» має важливе функціональне значення для існування популяцій фонових, перш за все, мисливських, видів тварин.
Сучасна фауна НПП налічує 127 видів птахів, 41 вид ссавців. Серед них 22 види занесені до Червоної книги України (2009). Виявлено 2 види птахів, наведені в Європейському червоному списку тварин і рослин, що перебувають під загрозою зникнення (1991): могильник (Aquila heliaca) і деркач (Crex crex).
Ми запрошуємо всіх, хто цікавиться природою та історією нашого краю, відвідати наш Парк, подихати чистим повітрям у збережених лісах, вдихнути аромат степових квітів та відпочити від суєти життя і карантинних обмежень.

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест