ПЕРВОЦВІТИ – ТЕНДІТНІ ПРОВІСНИКИ ВЕСНИ

02.03.2021 admin ЕкоосвітаНовини

Невдовзі після тривалої зими прокинуться первоцвіти – тендітні рослини, які водночас проявляють велику силу пробиватися і цвісти при ще лежачому сніговому покриві. У наших краях такими рослинами являються підсніжник звичайний, проліска дволиста, білоцвіт весняний, горицвіт весняний, сон-трава та ін.

Першим весняним дивом природи є підсніжник та проліска. Листки цих рослин доволі схожі, однак квіти – різного кольору, у підсніжника – білі, а у проліски – блакитні. Якщо підсніжник зустрічається фрагментарно у лісах всієї Золочівщини, то проліска лише у лісах на південь від р. Золочівка.

Білоцвіт весняний зацвітає вслід за підсніжником, проте ця рослина більша за розміром, надає перевагу болотистій місцевості, тому зустрічається у нашому краї в долині р. Західний Буг, найбільше в околицях с. Верхобуж.

Горицвіт та сон, на відміну від попередніх видів – це лучно-степові рослини. Тільки сонце нагріє південні схили, жовтувато-пухнасті стебла сону пробиваються крізь дернину, а далі з’являються синьо-фіолетові квіти 3-4 см завдовжки. У наших краях поширені два види сону: широколистий та великий, які добре розрізняються за формою листя. Сон великий розпочинає цвітіння на тиждень швидше.

Одночасно з квітками сону з’являються яскраво-жовті квіти горицвіту весняного, що нагадують соняшники. Ця рослина є отруйною, оскільки містить алкалоїди, як і решта представників великої родини жовтцеві. Є важливим джерелом пилку і нектару ранньою весною.

Багато первоцвітів занесені до Червоної книги України, як-от підсніжник, білоцвіт, сон, горицвіт. Тому потребують бережливого ставлення, заборонено їх збирання на букети, ранньовесняні випали сухої трави лучних схилів також шкодять цим рослинам.

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест