ВЕЛИЧНЕ ДЕРЕВО – БУК

26.07.2023 admin НаукаНовини

Природа надихає, годує, дарує здоров’я! Національний природний парк «Північне Поділля» запрошує відвідувати наші чарівні території, а особливо букові лісостани!

Ліс… Ліс – це не тільки дерева, це повноцінна екосистема із всіма її складовими. Але дерева є основною складовою цієї екосистеми. Особливої уваги заслуговує бук, яким багаті наші ліси.

Бук лісовий чи його ще називають європейський – величне дерево.

Бук належить до родини букових, що налічує 10 видів. В Україні зростає два види: бук лісовий, та бук кримський.

Бук лісовий, або звичайний – могутнє, струнке дерево заввишки до 50 метрів. Стовбур його вкритий гладенькою сріблястою корою. 60 років для нього – «юнацький» вік: у густих бучинах тільки в ці роки починає плодоносити. Листки бука щільні, яйцеподібні, з рівними краями. Облітаючи, вони, як і листки дуба, довго не гниють, тому взимку під деревом їх нерідко можна бачити майже свіжими. У листках бука багато дубильних речовин (близько 6%), а вони затримують процес гниття.

Бук лісовий розселився по всій Західній Європі. У нашій країні найбільш поширений в Карпатах. На теренах Національного природного парку «Північне Поділля» бук є знаковим деревом.

Деревина бука біла, з жовтувато-червоним відтінком, дуже щільна, важка, тверда й водостійка. Як і деревина дуба, вона чим більше насичується водою, тим стає міцнішою. Тому здавна робили з нею млинові колеса, та й тепер використовують для різних підводних будівель, для суднобудування. Використовують деревину для оздоблення музичних інструментів, для дорогих меблів. В середині минулого століття увійшли в моду віденські меблі – витончені, гнуті. (Краса й міцність букової деревини обернулася бідою для самих дерев). Деревина бука не має запаху. Тому для зберігання та перевезення багатьох харчових продуктів, наприклад, вершкового масла, букові бочки – найкраща тара. З деревини бука роблять деталі в машинобудуванні й літакобудуванні, паркет, фанеру, креслярське приладдя тощо.

Дуже часто під деревами бука можна знайти тверді, вкриті щетинками кульки розміром з невелику сливку. У них містяться два – чотири блискучих коричневих тригранних горішки. Формою вони нагадують великі зернятка гречки. Це плодові горішки. Достигають вони у вересні – жовтні й уже через місяць опадають. Букові горішки – справжня комора поживних речовин: ядро майже наполовину складається з жирів, є в ньому крохмаль, цукор, азотисті сполуки, клітковина, лимонна кислота, дубильні речовини, вітамін Е, різні мінеральні сполуки. У найбільш урожайні роки, а вони, як правило, повторюються через два – три роки, з одного гектара букового лісу можна зібрати до 300 кг горішків. А кожний кілограм їх дає понад 200 грамів чудової харчової олії. Макуха йде на виготовлення замінників кави, на корм ВРХ, свиням, курям. Смакують вони диким свиням, косулям, білкам, дятлам. З букового борошна виходять смачні млинці, оладки. Додають його до хліба.

Але горішки їсти можна лише підсмаженими. В плівочках ядра міститься токсичний алкалоїд фагін. Якщо з’їсти багато сирих горішків, з’являється головний біль та запаморочення.

Деревина бука є потужним джерелом целюлози. Вона становить більш як половину складу. Щоб її виділити, деревину піддають сульфітному варінню. При цьому всі домішки переходять до розчину, а деякі ще й гідролізуються, утворюючи різні цукрові сполуки. Усе, що залишається, – це і є майже чиста целюлоза. З неї виготовляють найкращі сорти паперу, штучний шовк і шкіру, целофан. З солодкого розчину добувають ксилозу (сировина для харчової та фармацевтичної промисловості). Ксилозу використовують для виготовлення фурфуролу, який потрібний для рафінування олії, антисептик фурацилін, ксиліт. Ксиліт дає змогу «розвантажити» клітини підшлункової залози, які виробляють інсулін, тому він – прекрасний лікувальний продукт.

З деревини бука сухою перегонкою добувають буковий дьоготь та креозот. Креозот – жовта масляниста рідина з різким запахом. ЇЇ основну масу становлять феноли. А феноли – добрі антисептики (знаменита карболка – карболова кислота – також фенол). Ним лікують початкові стадії туберкульозу, він добре очищає дихальні шляхи, припиняє гнійні процеси в бронхах та легенях. Лікують ним також ранки на шкірі. Якщо креозотом просочити деревину, то в ній тривалий час не буде гнильних бактерій.

Букові дерева – добрі природні фільтри. Вони протягом однієї години переробляють 2,35 кг отруйного чадного газу, що міститься у викидних газах автомобілів. Одне дерево бука за годину спроможне «знешкодити» шкідливий вплив майже 70 автомобілів. За ту саму годину бук виробить до 1,7 кг кисню, за день забезпечить потребу 64 мешканцям міста. Крім того, дерево бука за годину звільняє від пилу 5000 метрів кубічних повітря!!! 

Щодня бук випаровує 400 літрів води й на 10% збільшує вологість ґрунту поблизу коріння. А у вологому повітрі різні дрібні частинки кіптяви та пилу осаджуються краще. Ось чому букові насадження мають величезне санітарне та захисне значення. Небагато є в наших лісах та парках дерев, спроможних конкурувати з буком за очисними здібностями.

Бажаєте перезавантажитися, отримати позитивний заряд енергії – то вам до нас! Буки перетворять вашу енергетичну атмосферу в фортецю, у твердиню спокою!

“КОЛИ ТОБІ ПОГАНО – ПРИСЛУХАЙСЯ ДО ПРИРОДИ. ТИША СВІТУ ЗАСПОКОЮЄ КРАЩЕ НІЖ МІЛЬЙОНИ НЕПОТРІБНИХ СЛІВ” КОНФУЦІЙ

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест