Колишні та сучасні природні резервати на території Вороняцького кряжу

17.12.2013 admin Новини

Буковий ліс 1Збереження природних комплексів у на теренах Західної України, зокрема на території Вороняцького горбогір’я Північноподільської височини, має свою давню історію й розпочалося ще у ХІХ сторіччі. Як свідчать історичні джерела, відомий галицький меценат, багатий землевласник і великий шанувальник природи граф Володимир Дідушицький був першою в Україні людиною, яка створила заповідник у сучасному розумінні цього слова, і назвав новостворений природний резерват «Пам’ятка Пеняцька». Для цього на своїх землях, неподалік власного помістя в селі Пеняки Брідського повіту Тернопільського воєводства (тепер Бродівський район Львівської обл.), він виділив 22,4 га 200-річного букового лісу й оголосив їх заповідними. До речі, заповідний природний об’єкт граф Дідушицький створив не для мисливських забав (як тоді практикувалося) чи якихось інших утилітарних цілей, і навіть не з релігійних мотивів. Створення резервату «Пам’ятка Пеняцька» заповідалося з метою збереження букового пралісу, так би мовити, «на всі часи» – для наукових досліджень корінних та рідкісних видів флори і фауни, зокрема для охорони місця гніздування рідкісного виду птаха – орлана білохвостого. На жаль, під час Першої світової війни цей природний резерват було знищено. Резерват «Пам’ятка Пеняцька» був не лише першим природним заповідником на теренах Західної України, але й одним із перших в Європі.

Інший степовий резерват «Макітра» на території Вороняків, був створений Лігою охорони природи у 1931 році поблизу села Суховоля, що на Брідщині і площа його сягала 4 га. Також у 1941 році на Львівщині до заповідних об’єктів місцевого значення було зачислено славнозвісний природний об’єкт Біла Гора (гора Маркіяна Шашкевича), що біля села Підлисся теперішнього Золочівського району.

В загальному, до кінця 1998 року було визначено 18 природних об’єктів і зачислено до природно-заповідного фонду, які згодом складали основу наукового обґрунтування щодо створення Національного природного парку «Північне Поділля».

Національний природний парк «Північне Поділля» створено Указом Президента України у березні 2010 року на території Бродівського, Золочівського та Буського районів Львівської області. Основна мета діяльності парку – збереження природних комплексів, що мають особливу екологічну, історичну та естетичну цінність у зв’язку із сприятливим поєднанням природних та культурних ландшафтів, для використання їх у рекреаційних, освітніх, наукових та культурних цілях. В парку визначено чотири зони – заповідна зона, зона регульованої рекреації, зона стаціонарної рекреації та господарська зона. Для організації діяльності парку у землекористувачів заплановано вилучити земельні угіддя з метою дотримання режиму заповідної зони. На решті території парку землекористувачі зобов’язані підтримувати режим обмеженої експлуатації з метою збереження естетичної, рекреаційної і природоохоронної цінності ландшафтів.

Окрім того, діяльність НПП «Північне Поділля» спрямована на збереження цінних природних та історико-культурних комплексів й об’єктів Північного Поділля, для підтримання екологічної природної рівноваги в регіоні, зокрема збереження реліктових екстразональних степових угрупувань та букових лісостанів.

Наукові дослідження на території парку проводяться з метою не тільки вивчення природних процесів, забезпечення постійного спостереження за змінами екосистем, але й екологічного прогнозування, напрацювання наукових критеріїв охорони, відтворення й використання природних ресурсів та особливо цінних об’єктів. На наукових засадах розробляється функціональне зонування національного природного парку. Відтак, заповідну зону парку складатимуть найцінніші букові праліси та степові екстразональні ділянки, на яких масово ростуть ендемічні та реліктові види й фітоценози, території у верхів’ях витоків Західного Бугу та Стиру. Окрім того, парк має чудовий потенціал для рекреаційної та туристичної діяльності, адже він розташований в межах надзвичайно цікавої області України – Галичини, яка багата історичними, культурними, археологічними, архітектурними та природними пам’ятками. Мандруючи парком, туристи мають реальну змогу поєднувати відвідування замків, монастирів, церков, музеїв з природними ландшафтами та місцями відпочинку.

Важливим напрямком діяльності парку є еколого-освітня робота зі шкільною молоддю з метою формування у підростаючого покоління бережливого ставлення до природи рідного краю, екологічної культури та мислення.

P.S. У переддень Нового 2014 року працівники парку вітають краян з новорічними та Різдвяними святами, зичать усім міцного здоров’я, щастя й радості, а також звертаються до відпочивальників, які проводитимуть новорічно-різдвяні свята на лоні зимової природи, з проханням бережливо ставитися до довкілля.

Відділ рекреації та туризму.

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест