ОБЛІКИ ЛЕЛЕКИ БІЛОГО У ЗОЛОЧІВСЬКОМУ РАЙОНІ – 2021

25.06.2021 admin Новини

Запрошуємо Вас взяти участь у обліках лелеки білого на території Золочівського району Львівської області. Дослідження включатиме підрахунок кількості гнізд зайнятих лелеками, кількості пташенят у них, а також кількість лелечих гнізд, у яких пташенята не виросли.

Стан популяції лелеки білого часто вказує на проблеми в довкіллі, зокрема, на втрату водно-болотних угідь чи зміни у сільському господарстві. Тому присутність лелек біля наших домівок може гарантувати, що навколо нас ще збереглися природні луки, заплави й болота, які є важливими середовищами годівлі для цього виду.

Зібрані дані про чисельність лелеки білого важливі для науковців й необхідні для контролю за станом популяції і розробки заходів із охорони цього виду птахів. До цьогорічних обліків можуть долучатися всі охочі: перепис лелечих гнізд у своїй місцевості − цікаве й актуальне заняття для кожного.

За міжнародною методикою парами, що гніздилися, вважаються такі, котрі трималися біля гнізда не менше місяця, незалежно від результату гніздування. Пари чи окремі птахи, що з’являлися біля гнізда впродовж меншого часу, вважаються відвідувачами. Важливо також знати скільки пташенят виросло в кожному з гнізд. Підраховувати кількість пташенят найкраще під час годування їх дорослими птахами, коли всі вони піднімаються на ноги. Оскільки не всі пташенята доживають до вильоту, облік їх краще проводити не раніше першої половини липня.

Найважливіші показники, які визначаються за результатами спостережень, − це густота населення і успішність розмноження. Для цього збирається така інформація:

1) Кількість гніздових пар у даному році. Гніздова пара – це самець і самка, які займають гніздо (заселеними вважаються гнізда, біля яких птахи провели не менше місяця, незалежно від успіху гніздування, при відсутності тривалих спостережень за гніздами заселеними можна рахувати ті з них, де вже проводиться насиджування кладки). Птахів, які трималися біля гнізда протягом короткого часу, або з’являлися там нерегулярно, відносять до відвідувачів.

2) Кількість гніздових пар з успішним та неуспішним гніздуванням (неуспішним гніздування є в тому разі, коли лелечата у даної пари не дожили до вильоту, тобто кладка чи виводок повністю загинули).

3) Кількість пташенят, що виросли у кожної з успішних пар.

Важливий етап – підрахунок кількості пташенят. Не треба цього робити, поки вони ще зовсім молоді. По-перше, як уже говорилося, частина з них ще може загинути, і показники успішності розмноження вийдуть завищеними. По-друге, малих лелечат точно порахувати значно важче. Деякі з них можуть сидіти на дні гнізда і залишатися не поміченими. Дорослих пташенят видно значно краще. Якщо не вдається точно роздивитися, скільки лелечат у гнізді, краще всього дочекатися прильоту дорослих птахів. У цей час усі пташенята піднімаються на ноги і кидаються випрохувати їжу. Відрізнити малят від дорослих лелек досить легко. Найголовніша ознака – у пташенят темно-бурий дзьоб, а у батьків він червонуватий. У молодих птахів напередодні вильоту дзьоб уже може бути червонувато-бурим, але все ж він не такий яскравий, як у дорослих. Крім того, оперення пташенят свіже, м’яке і чисте, а не брудне і потріпане, як у дорослих. Випрохуючи їжу, лелечата приймають характерну позу: вони нахиляють голову, розводять у боки і опускають крила. У цей час можна почути їх тихе попискування. Взагалі підрахунок пташенят не можна робити поспішно, тому що можна легко припуститися помилок. З одного боку – не помітити тих, що сидять на дні гнізда, з іншого – порахувати за малят дорослих птахів. Дорослі оперені пташенята за розмірами вже практично не відрізняються від своїх батьків.

Якщо ви навідались до гнізда занадто пізно, і лелечата вже вилетіли, ще не все втрачено. Деякий час вони ще повертаються до батьківської оселі на ночівлю. Вечором їх неважко порахувати. Перші день-два після вильоту, як правило, виводок взагалі тримається поблизу гнізда, час від часу навідуючись до нього. Ну й звичайно ж, скільки було в гнізді пташенят, можна встановити шляхом опитування місцевих жителів. Але при цьому майте на увазі, що люди можуть звикати бачити певну кількість птахів у гнізді й “автоматично” переносити цю цифру на інші роки, тому не можна всерйоз сприймати запевнення типу “у гнізді кожного року буває троє (або четверо) пташенят”. Накладають свій відбиток і повір’я, пов’язані з білим лелекою. Так, наприклад, у деяких місцевостях вважається, що ці птахи виводять тільки парну кількість пташенят, а непарних викидають з гнізда (або навпаки).

Прохання до волонтерів-спостерігачів після проведених обліків заповнити онлайн-форму розміщену за посиланням –

https://cutt.ly/Xmqod6Q

 

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест