ПОНАД 200 ТИС. ЛІСОВИХ ТА СТЕПОВИХ ПОЖЕЖ РОЧНО: ЗНЕБЕЖЖНЕ ПОШИРЕННЯ ВОГНЮ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЛЮДЕЙ

17.07.2023 admin НовиниОхорона

Щороку на землі виникають понад 200 тис. лісових та степових пожеж – стихійного, не керованого поширення вогню по території. При чому, майже 90 % загорянь стається з вини людини. Звичайно, пожежі виникали на Землі в усі часи, але за останні 500 років кількість лісових та степових пожеж зросла у 10 разів. До того ж на 10-кілометрову зону поблизу населених пунктів їх припадає 93%. Причина цього – елементарна недбалість та необережне поводження з вогнем.

Найбільше пожеж виникає від багать. У сухий період року пожежа може виникнути від не загашеної сигарети чи сірника, бо лишайники, мохи, трави, сухе листя чи хвоя, дрібні гілячки спалахують від них, як порох. На ділянках з сухою травою швидкість руху вогню, становить 15-20 м/хв.

Пожежі завдають природі великої шкоди. Обгорілі дерева, чорна земля – це те, що видно одразу. А згодом? Навіть невеликий вогонь призводить до послаблення життєстійкості дерев, масового їх пошкодження шкідниками та хворобами. Так, за 2 роки після пожежі всихає четверта частина обпалених до висоти 1,5 м. дерев. Якщо ж воно обгоріло до 3,5 м., то всихає 60%. Зі згарища на здоровий ліс переходять шкідники. Загибель лісу призводить до ерозійних процесів, порушення гідрологічного режиму території.

Ось чому усі, хто перебуває на природі, зобов’язані дотримуватись Правил пожежної безпеки в лісах України. А вони передбачають у пожежонебезпечний період, який щорічно триває з квітня по жовтень місяць (з часу коли зійде сніг до настання стійкої дощової осінньої погоди або випадання снігу), заборону розпалювати багаття в хвойних молодняках, на старих згарищах, на ділянках лісу, пошкодженого вітровалами і буреломами, в місцях захаращених хмизом, з високою травою, під кронами дерев. При настанні V класу пожежної небезпеки взагалі забороняється заїзд на територію лісового фонду крім транзитних шляхів та техніки, що задіяна на лісогосподарських роботах.

Вогнище у лісі слід розкладати у спеціально виділеному місці. А ще краще, в такий період взагалі відмовитись від розведення багаття. Спеціалісти стверджують, що багаття на 5-7 років цілком «виводить з ладу» клапоть землі, на якому воно розкладено.

Громадяни, які виявили лісову чи степову пожежу, зобов’язані негайно вжити заходів до її гасіння, а якщо власними силами це зробити не можливо, повідомити про неї службу державної охорони природно-заповідного фонду за тел. (03266) 4-40-05, пожежну частину за тел.101, органи місцевого самоврядування (сільську, селищну, міську ради), користувачів лісових та польових угідь.

Злий умисел і передбачені підпали лісу виникають рідко. Разом з цим, це не означає, що навіть випадкові винуватці стихії можуть залишитися безкарними. Вони притягаються до адміністративної відповідальності, а за певних умов – і до кримінальної. Прав для цього і у служби державної охорони природно-заповідного фонду і у державних органів достатньо.

Люди не завжди задумуються над тим, що їхні дії можуть мати вкрай негативні наслідки. За декілька годин неконтрольована пожежа може знищити цілі лісові та степові масиви і завдати великих збитків. Тому звертаємося до тих, хто любить природу і до тих хто не замислюється над своїми вчинками. Пам’ятайте: пожежу легше попередити, ніж загасити. Наш спільний громадянський обов’язок — шанобливо ставитися до природи. Не будьмо байдужими, адже, саме наша громадянська позиція стане бар’єром на шляху безжального вогню, який залишає мертву землю.

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест