НОВОРІЧНІ ЯЛИНИКИ:РАДІСЬ СВЯТА ЧИ ПРОБЛЕМИ ІЗ ЗАКОНОМ?

07.12.2023 admin НовиниОхорона

Незабаром наступить урочистий час зустрічі Нового року та Різдва Христового. Ці свята в нас заведено зустрічати з ялинкою – символом вічності та довголіття. Ялинка за останнє століття стала невід’ємним атрибутом новорічно-різдвяних свят. Зрозуміло, що перевиховати людей, які виросли із такими звичаями, практично неможливо. Тому пропонувати світові просто відмовитись від ялинки немає сенсу. Втім, цілком можна запропонувати кожному обрати собі альтернативу живій ялинці – зробивши добру справу для природи і при цьому не відмовившись від звичаїв. Альтернативами можуть бути штучна ялинка, ялинкові букети, ялинки в горщиках та імпровізації на тему ялинки.

Саме по собі використання дерев (а кожна ялинка це – дерево) для того, щоб воно (або його верхівка) просто постояла в оселі протягом 2-3 тижнів – нераціонально. В природі кожне дерево, проживаючи відведений йому вік займає певну ділянку і виконує певні функції, зокрема поглинає вуглекислоту та шкідливі речовини, що надходять у атмосферу з автовихлопами та викидами промислових підприємств та виділяють у повітря кисень. Бажання просто бачити протягом різдвяних свят в кімнаті ялинку не може виправдати того, яка значна кількість кисню не потрапить до атмосфери із загибеллю кожного дерева та те, що дерево не зможе виконати призначених йому функцій в екологічній системі (один гектар хвойних дерев виділяє 30 т кисню на рік (не враховуючи фітонцидів). Знищення дерева лише для того, щоб два-три тижні дивитись на нього – не гуманно і безпідставно.

Ялинки для «новорічних» потреб можуть мати три варіанти походження: а) бути спеціально вирощеними, б) бути отриманими внаслідок санітарних рубок та прорідження молодих насаджень та в) бути плодом браконьєрського промислу. В кожному з цих випадків існують претензії щодо раціональності добування дерев. Якщо до перших двох варіантів законодавчих заборон як таких не має, то щодо дерев добутих браконьєрами слід зауважити наступне. Багато людей вважають, що можуть собі дозволити піти до лісу і вирубати дерево. Хто робить це для себе, а дехто і на продаж. Поширене і інше, не менш жахливе явище, коли браконьєрський промисел новорічних ялинок розгортають не у молодих посадках, а в стиглому лісі. Тоді браконьєри спилюють верхівки дорослих дерев, щоб продати їх під виглядом молодих ялинок. Інколи для того, щоб спиляти верхівку спилюють все дерево, а вже потім відділяють від нього вершину крони.

Варто зазначити, що в той час, коли заготівля ялинок носить сезонний характер, що не применшує шкідливість таких дій для довкілля, то незаконна заготівля деревини для опалення помешкань, будівництва та інших потреб в останній час набула масового характеру та завдає непоправної шкоди навколишньому середовищу.

НПП «Північне Поділля» доводить до відома, що незаконне зрубування дерев в тому числі і шпилькових порід (ялина, сосна) на землях природно-заповідного фонду являється порушенням природоохоронного законодавства за яке відповідно до статті 246 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від тисячі п’ятисот (25 500 грн) до двох тисяч (34 000 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті ж дії, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років. Крім того, порушники зобов’язані відшкодувати шкоду завдану навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної рубки або пошкодження дерев відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2022 р. № 575 «Про затвердження спеціальних такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд».

 

Відділ державної охорони
природно-заповідного фонду
НПП «Північне Поділля»

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест