НЕ ПАЛІТЬ СУХУ ТРАВУ – НЕ ВЧИНЯЙТЕ ЗЛОЧИН!

04.03.2025 admin НовиниОхорона

Навесні спалювання сухої трави, торішнього опалого листя та побутового сміття набуває масштабних розмірів. Цьогоріч, зважаючи на досить посушливий осінньо-зимовий період, а саме відсутність протягом тривалого часу значних опадів, а також снігового покриву, передчасне встановлення високих температурних показників повітря сприяють тому, що значно збільшується ризик виникнення загорянь на відкритих територіях. Загоряння трави, що виникають з різних природних причин, в принципі бувають, але в загальній кількості трав’яних пожеж їх доля дуже маленька. Переважно причиною трав’яних пожеж стає необережність та легковажність громадян, а в деяких випадках і їх навмисні хуліганські дії. В цей важкий час, коли наші воїни мужньо відбивають ворога, коли гинуть мирні українці, коли знищуються цілі міста і села, багато місцевих мешканців активно розпочинють «господарювати» та випалювати сухостій.

Дуже часто спалення сухої трави переростає у великомасштабні пожежі швидкість поширення вогню під час яких надзвичайно висока. Тому локалізувати його на відкритих територіях дуже важко. Особливо небезпечним є спалювання сухої трави на територіях поблизу лісових масивів та населених пунктів. Крім того, що подібні дії призводять до забруднення навколишнього середовища,  вогонь може перекинутись на лісосмуги, ліси, присадибні території. За декілька годин неконтрольована пожежа може знищити цілі лісові масиви та привести до трагічних наслідків.

Людська халатність та незнання елементарних правил пожежної безпеки на відкритих територіях призводять до масштабних пожеж, на гасіння яких необхідна велика кількість сил та засобів. Пожежно-рятувальні підрозділи у час війни перебувають у посиленому режимі несення служби та мають реагувати на зовсім інші виклики, а ніж гасіння сухостою спричиненого чиєюсь безвідповідальністю.

Відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено відповідальність за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища тягнепокарання у вигляді накладення штрафу на громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3060 – 6120 грн.) і на посадових осіб – від дев’ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (15300 – 21420 грн.). Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот шістдесяти до семисот двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6120 – 12240 грн.) і на посадових осіб – від однієї тисячі двохсот шістдесяти до однієї тисячі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (21420 – 30600 грн.). Більш жорсткі санкції передбачені за відповідні злочини Кримінальним кодексом України. Зокрема статтею 245 КК України за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом карається штрафом від п’яти тисяч чотирьохсот до дев’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (91800 – 153000 грн.) або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Якщо ж ті самі дії спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років. А під час воєнного стану в країні паліїв можуть притягнути до кримінальної відповідальності за статтею 113 Кримінального Кодексу України, в якій передбачається покарання для порушника у вигляді позбавлення волі строком від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

Будьте обережні в поводженні з вогнем! До бідилише крок! Пам’ятайте: банальна людська необережність може завдати непоправної  шкоди довкіллю і що саме від кожного з нас залежить майбутнє нашої планети й існування всього живого! Не потрібно додатково до повітряних загроз військового часу навантажувати навколишнє середовище ризиками виникнення пожежної небезпеки своїми діями, а інколи і байдужістю. Адже, саме наша громадянська позиція повинна стати бар’єром на шляху безжального вогню, який залишає мертву землю.

Скеруйте свої сили на боротьбу проти агресора та відбудову економіки, а не додавайте роботи пожежно-рятувальним підрозділам!

Бережіть довкілля, власне здоров’я та здоров’я своїх дітей!

Відділ державної охорони

природно-заповідного фонду

НПП «Північне Поділля»

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест