ЛИПА – ЦАРИЦЯ ЛІТА

04.08.2023 admin Новини

Завітайте до Національного парку «Північне Поділля»! Отримайте потужний заряд бадьорості від липи! Зарядитися можна, обнявши стовбур дерева. Вібрації біополя липи схожі з вібраціями серцевого циклу людини.

Липа вже відцвіла. Літо йде на спад. Емоційна пам’ять повертає у час медової свіжості…

Серед дерев липа цвіте останньою. Цвіте не поспішаючи, урочисто, близько двох тижнів. А як відцвіла – вже сонечко на другу половину літа повернуло.

Нашу Батьківщину стародавні греки називали «медотекучою». Мед і віск були основними товарами для торгівлі. А липа в цій справі відігравала важливу роль. Вона – чудовий літній медонос, найулюбленіше дерево бджіл. Хто не чув про липовий мед? Золотаво-жовтий, іноді зеленуватий, прозорий, з тонким та ніжним запахом липового цвіту. Майже 800 кілограмів меду збирають бджоли з одного гектара липових насаджень. Добре дерево замінює гектар гречки, або 2 гектари соняшнику. Липовий мед довго не кристалізується.

Найпоширеніший у нашій країні вид – липа серцелиста. Крім неї, часто зустрічається липа європейська. Липа дуже тіньовитривале дерево. У лісі вона цілком задовольняється тим мізерним світлом, що ледь-ледь проникає крізь листя її сусідів. В місті вік липи нетривалий- близько 60 років. А в лісі вік 300 років – явище звичне.

Липа має чудову деревину. Біла або рожевувато – біла, легка, м’яка, вона добре обробляється та фарбується, висихаючи, не тріскається, не жолобиться. Немає кращого за липу матеріалу для виготовлення креслярських дошок. Здавна народні майстри робили з липи прегарні різьблені прикраси. Позолочене узорчасте мереживо старовинних храмів та палаців зроблено з липової деревини. З лика липи виготовляють корзини, мотузки, канати, рогожі, циновки.

Має липа і харчове значення. Плоди липи смачні та поживні. В очищених плодах міститься близько 80 % олії. Її визнано добрим харчовим продуктом. За смаком вона подібна до мигдалевої. Листки та гілки свійська худоба майже не їсть, зате лісові тварини споживають їх з великим задоволенням.

У листках липи багато вітаміну С, є каротин, таніни, без азотисті екстрактивні речовини, небагато клітковини. Ефірну олію з квіток, яка має дуже приємний запах, використовують у парфумерії.

Але, мабуть, найважливіше призначення липи – медичне. Липовий чай, настояний на суцвіттях – улюблені народні ліки від різних хвороб. Липовий цвіт – найкращий потогінний засіб. Настій з нього має ще й бактерицидні властивості. У суміші з іншими травами висушені суцвіття допомагають при хворобах нирок, шлунка, печінки. Липою часто лікують захворювання серця і легенів, зокрема, застуди. В деяких місцевостях з її деревини готували настій, яким обприскували приміщення, де перебували інфекційні хворі. Вугіллям, розтертим на порошок, лікували дизентерію, опіки та ранки.

Липа – дерево любе усім! Тому й росте не тільки в лісах, а й біля будинків, вздовж вулиць. І всюди липа в пошані. Липа красива. Стовбур у неї міцний, стрункий, заввишки 20-25 метрів, з густою розлогою кроною. Липа добре очищає повітря.

Енергетика липи є дуже позитивною. Існує думка, що для виконання бажання липу обходять сім разів проти годинникової стрілки.…

На території НПП «Північне Поділля» при трасі Сасів — Колтів у Золочівському районі росте велична древня липа широколиста, під якою за легендою восени 1648 р. відпочивав Б. Хмельницький. Вважається, що це найстаріша липа України; ботанічна пам’ятка природи місцевого значення. Площа природоохоронної території 0,05 га. Обхват стовбура 7,30 м, висота 15 м, вік понад 800 років. У 2010 р. Мінприроди України присвоїло липі звання Національного дерева України. Липа названа на честь визначного українського військового, політичного та державного діяча, Гетьман Війська Запорозького, очільника Гетьманщини Богдана Хмельницького (1648–1657). В 2019 році колеги з Польщі омолодили та укріпили це унікальне дерево і цього року липа знову порадувала нас молодим листям на своїх старих, але міцних гілках.

БАГАТОВІКОВА ЛИПА БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ЧЕКАЄ НА НОВИХ ГОСТЕЙ!

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест