ЗБЕРЕЖЕМО ПЕРВОЦВІТИ РАЗОМ

08.03.2024 admin НовиниОхорона

Щороку наприкінці зими та на початку весни в Україні знищуються (в результаті незаконного збору та продажу) мільйони ранньоквітучих рослин – першоцвітів. Серед них – підсніжник, сон-трава, черемша та ін. Ці види занесені до Червоної книги України та регіональних списків видів, які підлягають охороні в місцях їх зростання. Крім того, значна частина видів першоцвітів охороняється міжнародними конвенціями, які ратифіковано в Україні. Багато наших громадян бажає прикрасити свою оселю чи кабінет часткою весни, але ніхто не замислюється над наслідками як для навколишнього природного середовища так і для себе особисто через вилучення ранньоквітучих рослин з місць їх зростання. Адже за порушення порядку придбання чи збуту об′єктів рослинного світу передбачена адміністративна відповідальність. Особливо активно продаж відбувається ранньою весною, в березні –квітні. В ці дні обсяги незаконної торгівлі набувають найбільших показників. Як наслідок – в природі уже важко знайти незаймані місця їх зростання, наноситься непоправна шкода навколишньому середовищу, яку не можливо виразити в грошовому еквіваленті. Пам’ятаймо, практично всі весняні лісові квіти України є на межі зникнення. Найбільше страждають підсніжники. Зірвавши всього одну стеблину з трьома першоцвітами, ми знищуємо 42-60 насінин. Для того, щоб виросла, наприклад, доросла квітуча проліска потрібно від 5 до 8 років. Біологи попереджають: одного разу знищений в природі вид не відновиться вже ніким і ніколи.

Національний природний парк «Північне Поділля» попереджає, що незаконне збирання першоцвітів та знищення місць їх зростання тягне за собою адміністративну, цивільну та кримінальну відповідальність. Так, відповідно до статті 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення за знищення природних насаджень першоцвітів на винних в цьому осіб накладається адмінштраф в розмірі 340 – 510 грн. Крім того відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.12р. № 1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)» порушники природоохоронного законодавства зобов’язані відшкодувати шкоду нанесену навколишньому природному середовищу. Так відшкодування шкоди для підсніжника звичайного, білоцвіта весняного, сон-трави (сон розкритий), цибулі ведмежої (черемша) становить 62 грн. за кожну зірвану рослину.

Окрім того наголошуємо, що заборонений продаж усіх диких червонокнижних квітів. Вмовляння перед природоохоронцями, що нібито вони вирощені у теплиці чи біля хати, не мають значення, бо заборона стосується усіх рослин, занесених до Червоної книги України – головного державного документа, який оберігає рослинний і тваринний світ від повного знищення. Тому порушення порядку придбання чи збуту червонокнижних рослин тягне за собою накладення штрафу в сумі від 1700 до 3655 грн. та конфіскацію рослин (стаття 88-1 КУпАП).

Тому варто задуматися: принесе ця квітка радість дорогій вам людині чи приведе до конфлікту із законом та чи варто, заради нетривалого милування цими квітами у власній домівці робити навколишній світ набагато біднішим. Знищення першоцвітів – злочин. Зриваючи, продаючи та купуючи первоцвіти, ви обкрадаєте природу. Пам’ятайте, що квітка у вазі – це полонянка, яка приречена на загибель.

Відділ державної охорони
природно-заповідного фонду
НПП «Північне Поділля».

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест