ЗБЕРЕЖЕМО ПЕРВОЦВІТИ РАЗОМ

03.03.2025 admin НовиниОхорона

З приходом весни та перших сонячних днів надзвичайно великих масштабів набуває проблема торгівлі первоцвітами. Саме яскраві квіти первоцвітів що з’являються першими з-під снігу стали символами весни, які нещадно експлуатують та знищують. Первоцвіти – це екологічна група рослин, яка нараховує близько 500 видів. Розпускання квітів у них відбувається ще до появи листків на деревах. Велика кількість первоцвітів занесена до Червоної книги України (2009), та різних міжнародних природоохоронних списків, оскільки знаходяться на межі зникнення.

Рослини, які віщують нам прихід весни, за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. Хоча у деяких місцях нашого краю такі первоцвіти як підсніжник звичайний, білоцвіт весняний, сон-трава (сон розкритий), цибуля ведмежа (черемша) та інші є досить поширеними, та загалом вони є рідкісними. Ці рослини підлягають суворій охороні згідно з положеннями Законів України «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», та «Про Червону книгу України». Їх не можна зривати, викопувати чи в інший спосіб використовувати частини цих рослин.

Відповідно до ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення погіршення, знищення середовища перебування (зростання) тварин і рослин, види яких занесені до Червоної книги України або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх із природного середовища, тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до п’ятдисяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 – 850 грн.) з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від п’ятдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 – 1360 грн.) з конфіскацією незаконно добутого. Крім того  відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.12р. № 1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)» порушники природоохоронного законодавства зобов’язані відшкодувати шкоду нанесену навколишньому природному середовищу. Так відшкодування шкоди для підсніжника звичайного, білоцвіта весняного, цибулі ведмежої (черемша) становить 62 грн. за кожну зірвану рослину.

Заборонений також продаж усіх диких червонокнижних квітів. Вмовляння перед природоохоронцями, що нібито вони вирощені у теплиці чи біля хати, не мають значення, бо заборона стосується усіх рослин, занесених до Червоної книги України – головного державного документа, який оберігає рослинний і тваринний світ від повного знищення. Тому порушення порядку придбання чи збуту червонокнижних рослин тягне за собою накладення штрафу в сумі від 1700 до 3655 грн. та конфіскацію рослин (стаття 88-1 КУпАП).

Первоцвіти прекрасні, але тільки в їх природному середовищі існування, адже зірвані квіти «живуть» лише кілька днів. Щороку перші вісники весни стають жертвами «людської любові». Купуючи ці красиві квіти, Ви підштовхуєте браконьєрів до ще більш масштабного збору в наступні роки. То ж замість букета, який зав’яне за кілька днів – отримуйте емоції від побаченої краси природи! Пам’ятайте, що квітка у вазі – це полонянка, яка приречена на загибель. Хай перші квіти тішать око, серце і душу всіх, хто після Вас прийде до лісу. При зустрічі з прекрасними квітками майте шану до цих справді чарівних і до того ж цілющих рослин. Не зривайте оберемки квітів, які згодом бездумно викинете. Краще помилуйтеся ними в природі, а на згадку сфотографуйте чи замалюйте.  Тим дорожчі вони будуть для вас. Бережіть красу природи, весняні усмішки рідної землі.

Відділ державної охорони

природно-заповідного фонду

НПП «Північне Поділля»

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест