ВІЧНОЗЕЛЕНІ РОСЛИНИ: ЗНАЧЕННЯ ТА ОХОРОНА

22.12.2020 admin ЕкоосвітаНовини

Відділ еколого-освітньої роботи НПП «Північне Поділля» інформує, пропонує, навчає, працює?

Вічнозелені рослини – повноцінні господарі не тільки лісів нашого краю, а й прикраса парків, скверів, прибудинкових територій. Вони насичують повітря киснем протягом усього року, очищають його, виділяючи фітонциди, служать домівками для птахів. Насіння хвойних– їжа для пернатих, особливо, у важкий зимовий період.

Про хвойні рослини та давні й сучасні традиції їх використання під час зимових свят

Майже півтисячі років хвойні є одним із невід’ємних атрибутів Різдва та інших свят зимового циклу. Однак, традицію використання цих рослин (у першу чергу, ялини європейської) в святкових язичницьких ритуалах, а саме – у день зимового сонцестояння, започаткували ще германські племена. Дерево прикрашали просто в лісі, поряд із ним здійснювали різноманітні обряди, наприклад, для здобрення духів родючості, аби життя в новому році було щасливим і заможним.

Понад 300 років тому цю традицію запозичили й українці, і, зрештою, на сьогодні хвойні майже остаточно витіснили дідухів – символів достатку, які спліталися зі стебел пшениці, жита і ячменю. Другим за поширеністю в Україні «різдвяним деревом» є сосна кримська.

Традиція використовувати хвойні для прикрашання зимових свят є цікавою, і, звичайно, зовсім відмовитися від неї людям складно. Та й, можливо, не варто. Бо, зрозуміло, штучна ялинка не дає відчуття свята, вона не має того природного вигляду і аромату, що справжня. Але бажано все ж замінювати живі хвойні дерева невеликими композиціями з додаванням їхніх гілок. Прийнятним є й інший варіант: зараз чимало людей встановлюють не зрубані рослини, а живі – у горщиках. А по закінченні свят висаджують їх у відкритий ґрунт.

Щоб зберегти ялинку живою та отримати справжню насолоду від свята пропонуємо:

-майстер-класи з виготовлення різдвяних композицій. Окрім гілочок, використовуються шишки, жолуді, горіхи, каштани, зрізи дерев, а також свічки та інші декоративні елементи;

-майстерки з виготовлення ялинкових прикрас власноруч.

Власноруч виготовлені новорічні композиції чи віночки не лише розвивають творчі здібності та уяву, вони є ще й альтернативою штучним прикрасам, а також можуть слугувати повноцінним декором оселі на період свят та запобігти незаконному зрубуванню населенням шпилькових насаджень.

Під час таких занять можна дізнатися багато цікавого про різноманітність хвойних дерев, про історію святкування Різдва в Україні та в світі тощо.

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест