БЕРЕЖІТЬ ПРИРОДУ ВІД ПОЖЕЖ!

10.09.2024 admin НовиниОхорона

Щороку на землі виникають сотні, а той тисячі пожеж в природних екосистемах – стихійного некерованого поширення вогню по території. Переважна більшість із цих загорянь стається з вини людини. Статистика свідчить, що на 10-кілометрову зону поблизу населених пунктів припадає понад 90% усіх пожеж, які виникають в навколишньому середовищі. Основна причина цього – елементарна недбалість та необережне поводження з вогнем. Злий умисел і передбачені підпали лісу виникають доволі рідко. Дехто просто своїм обов’язком вважає підпалити суху траву на пасовищах, сіножатях, стерню та залишки соломи на полях, смугах відводу автодоріг, лісосмугах,  стихійно викинуте сміття. У сухий період року пожежа може виникнути від не загашеної сигарети чи сірника, бо лишайники, мохи, трави, сухе листя чи хвоя, дрібні гілочки спалахують від них, як порох. Такі необдумані дії негативно впливають на стан навколишнього природного середовища – забруднюється атмосферне повітря та з’являється реальна загроза здоров’ю людини. В теперішній час ще одним чинником, який має суттєвий вплив на пожежну безпеку в природних екосистемах, є військові дії, які ведуться на території України внаслідок неспровокованої агресії росії через що зросла кількість пожеж і площ їх поширення, особливо в природних екосистемах, лісах, сільськогосподарських угіддях, на торфовищах.

Слід також пам’ятати, що під час спалювання існує загроза для прилеглих територій, адже зазвичай сільськогосподарські угіддя межують із житловими будинками, лісосмугами, лісами, або об’єктами природно-заповідного фонду. За лічені години вогнем знищуються лісові масиви, що вирощувалися десятками років, гинуть дикі звірі та птахи, знищується рослинність, адже на ділянках з сухою травою швидкість руху вогню становить 15 – 20 м/хв.
Пожежі завдають природі великої шкоди. Обгорілі дерева, чорна земля – це те, що видно одразу. А згодом? Навіть невеликий вогонь призводить до послаблення життєстійкості дерев, масового їх пошкодження шкідниками та хворобами. Зі згарища на здоровий ліс переходять шкідники. Загибель лісу призводить до ерозійних процесів, порушення гідрологічного режиму території.

Разом з цим, це не означає, що навіть випадкові винуватці стихії можуть залишитися безкарними. Винні в порушенні правил пожежної безпеки несуть адміністративну та/або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

Будьте обережні в поводженні з вогнем! До біди – лише крок!
Пам’ятайте: банальна людська необережність може завдати непоправної шкоди довкіллю і що саме від кожного з нас залежить майбутнє нашої планети!
Не будьмо байдужими, адже, саме наша громадянська позиція стає бар’єром на шляху безжального вогню, який залишає мертву землю.

 


Відділ державної охорони
природно-заповідного фонду
НПП «Північне Поділля»

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест