БЕРЕЖІТЬ ПРИРОДУ ВІД ПОЖЕЖ!
Природа є неоціненним дарунком для людей. Охорона довкілля є святим обов’язком для кожного з нас і ми зобов’язані зберегти та передати майбутнім поколінням усю її красу та велич.
Щороку на землі виникають сотні, а той тисячі пожеж в природних екосистемах – стихійного некерованого поширення вогню по території. Переважна більшість із цих загорянь стається з вини людини. Статистика свідчить, що на 10-кілометрову зону поблизу населених пунктів припадає більше 90% усіх пожеж, які виникають в навколишньому середовищі. Причина цього – елементарна недбалість та необережне поводження з вогнем. У сухий період року пожежа може виникнути від не загашеної сигарети чи сірника, бо лишайники, мохи, трави, сухе листя чи хвоя, дрібні гілячки спалахують від них, як порох. На ділянках з сухою травою швидкість руху вогню, становить 15-20 м/хв.
В теперішній час ще одним чинником, який має суттєвий вплив на пожежну безпеку в природних екосистемах, є військові дії, які ведуться на території України внаслідок неспровокованої агресії росії. І тут мова йде не лише про лінію боєзіткнення чи прифронотову зону, але й території далеко за межами активних військових дій. Адже повітряні засоби ураження (ракети, безпілотні літальні апарати) досягають найвіддаленіших куточків нашої країни. І під час виконання завдань щодо захисту об’єктів критичної інфраструктури, міст та сіл засоби протиповітряної оборони знешкоджують такі повітряні цілі. Внаслідок падіння уламків цих ракет, БПЛА можуть також виникати пожежі в природних екосистемах.
Пожежі завдають природі великої шкоди. Обгорілі дерева, чорна земля – це те, що видно одразу. А згодом? Навіть невеликий вогонь призводить до послаблення життєстійкості дерев, масового їх пошкодження шкідниками та хворобами. Зі згарища на здоровий ліс переходить шкідники. Загибель лісу призводить до ерозійних процесів, порушення гідрологічного режиму території.
Тому усі, хто перебуває на природі, зобов’язані дотримуватись «Правил пожежної безпеки». А вони передбачають у пожежонебезпечний період (з часу коли зійде сніг до настання стійкої дощової осінньої погоди або випадання снігу) заборону розпалювати багаття в хвойних молодняках, на старих згарищах, на ділянках лісу, пошкодженого вітровалами і буреломами, захаращеному хмизом, у місцях з високою травою, під кронами дерев.
Вогнище під час перебування на природі, за необхідності, слід розкладати у спеціально виділеному та облаштованому місці, а ще краще утриматися від його розведення взагалі. Спеціалісти стверджують, що багаття на 5-7 років цілком виводить з ладу клапоть землі, на якому воно розкладено.
Громадяни, які виявили лісову чи степову пожежу, зобов’язані негайно вжити заходів до її локалізації чи гасіння, а якщо власними силами це зробити не можливо, повідомити про неї адміністрацію НПП «Північне Поділля» за тел. 4-40-05, лісогосподарські підприємства, найближчі органи місцевого самоврядування (сільську, селищну чи міську раду), пожежну частину за тел. 101.
Злий умисел і передбачені підпали виникають доволі рідко. Разом з цим, це не означає, що навіть випадкові винуватці стихії можуть залишитися безкарними. Винні в порушенні правил пожежної безпеки несуть адміністративну та/або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.
Будьте обережні в поводженні з вогнем! До біди – лише крок! Пам’ятайте: банальна людська необережність може завдати непоправної шкоди довкіллю і що саме від кожного з нас залежить майбутнє нашої планети й існування всього живого! Не потрібно додатково до повітряних загроз військового часу навантажувати навколишнє середовище ризиками виникнення пожежної небезпеки своїми діями, а інколи і байдужістю під час відпочинку на природі.
Не будьмо байдужими, адже, саме наша громадянська позиція стане бар’єром на шляху безжального вогню, який залишає мертву землю.
Відділ державної охорони
природно-заповідного фонду
НПП «Північне Поділля»
Comments are currently closed.