БЕРЕЖІТЬ ПРИРОДУ ВІД ПОЖЕЖІ!

05.06.2025 admin НовиниОхорона

Щороку на землі виникають понад 200 тис. лісових та степових пожеж – стихійного, не керованого поширення вогню по території. При чому, майже 90 % загорянь стається з вини людини. Звичайно, пожежі виникали на Землі в усі часи, але за останні 500 років кількість лісових та степових пожеж зросла у десятки разів. До того ж на 10-кілометрову зону поблизу населених пунктів їх припадає 93%. Причина цього – елементарна недбалість та необережне поводження з вогнем.

Найбільше пожеж виникає від багать. У сухий період року пожежа може виникнути від не загашеної сигарети чи сірника, бо лишайники, мохи, трави, сухе листя чи хвоя, дрібні гілочки спалахують від них, як порох. На ділянках з сухою травою швидкість руху вогню, становить 15-20 м/хв.

Пожежі завдають природі великої шкоди. Обгорілі дерева, чорна земля – це те, що видно одразу. А згодом? Навіть невеликий вогонь призводить до послаблення життєстійкості дерев, масового їх пошкодження шкідниками та хворобами. Так, за 2 роки після пожежі всихає четверта частина обпалених до висоти 1,5 м дерев. Якщо ж воно обгоріло до 3,5 м, то всихає 60%. Зі згарища на здоровий ліс переходять шкідники. Загибель лісу призводить до ерозійних процесів, порушення гідрологічного режиму території.

Ось чому усі, хто перебуває на природі, зобов’язані дотримуватись «Правил пожежної безпеки». А вони передбачають у пожежонебезпечний період (з часу коли зійде сніг до настання стійкої дощової осінньої погоди або випадання снігу) заборону розпалювати багаття у хвойних молодняках, на старих згарищах, на ділянках лісу, пошкодженого вітровалами та буреломами, в місцях захаращених хмизом, з високою травою, під кронами дерев. При настанні V класу пожежної небезпеки взагалі забороняється заїзд на територію лісового фонду крім транзитних шляхів та техніки, що задіяна на лісогосподарських роботах.

Людська недбалість та незнання елементарних правил пожежної безпеки на відкритих природних територіях призводять до масштабних пожеж, на гасіння яких необхідна велика кількість сил та засобів.

Тому слід пам’ятати, що з метою недопущення виникнення пожеж на території природно-заповідного фонду забороняється:
розведення багать, крім спеціально облаштованих місць;
залишати без нагляду не загашене вогнище;

  • заїзд на територію природно-заповідного фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів, за винятком транспорту охорони НПП;

  • відвідування населенням хвойних насаджень при 5-му класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами погоди;

  • палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки, витрушувати з люльок гарячий попіл, крім місць, що обладнані для цієї мети;

  • залишати у непередбачених для цього місцях обмащене, просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я тощо;

  • експлуатувати машини та інші механізми з несправною паливною та іскрогасною системою;

  • палити або користуватися відкритим вогнем під час проведення робіт з паливно-мастильними матеріалами (переливання пального, заправлення двигунів тощо).

Побачивши незагашене вогнище чи лісову пожежу:
прийміть заходи по їх ліквідації чи локалізації;
при неможливості самостійно їх загасити негайно повідомте про пожежу адміністрацію НПП «Північне Поділля» (телефон (266) 4-40-05), найближчу сільську раду чи пожежну частину.

Винні в порушенні правил пожежної безпеки несуть адміністративну та/або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.
Будьте обережні в поводженні з вогнем! До біди – лише крок! Пам’ятайте: банальна людська необережність може завдати непоправної шкоди довкіллю!

Відділ державної охрони
природно-заповідного фонду
НПП «Північне Поділля»

Comments are currently closed.


Розробка та супровід: Квест